آمریکا
معرفی آمریکا
18 سپتامبر 2016
تحصیل آمریکا
سیستم دانشگاهی آمریکا
22 سپتامبر 2016

راهنمای تحصیل در مدارس آمریکا

تحصیل مدارس آمریکا

راهنمای تحصیل در مدارس آمریکا برای مهاجرین تازه وارد به کشور آمریکا. در این مطلب اطلاعاتی در مورد آموزش دوره ابتدایی در آمریکا و چگونگی ثبت نام کودکان در مدرسه برای افرادی که به تازگی به کشور آمریکا مهاجرت کرده اند را بیان بیان می کنیم.

 

راهنمای تحصیل در مدارس آمریکا

تحصیل برای کودکان در مدارس دولتی
تحصیل در مدارس دولتی رایگان و بر طبق قانون از سن شش تا شانزده سالگی اجباری است. برای سنین پنج تا هجده سال نیز تحصیالت رایگان بر اساس مقررات مدارس محلی وجود دارد. والدین می توانند فرزندانشان را در مدارس خصوصی نیز نام نویسی کنند اما هزینه این نوع مدارس عموماً بالاست.
در مدارس دولتی در امریکا، کودکان از هرنژاد، مذهب و جایگاه اجتماعی با هم درس می خوانند و سر کلاس و در فعالیتهای بعد از ساعات درسی، با هم هستند.

تقریباً در تمام مدارس دولتی پسر و دختر سر یک کلاس درس میخوانند. کودکان با نوعی ناتوانی جسمی و یا فکری نیز باید به مدرسه بروند. در این موارد، مدرسه پس از بررسی شرایط و نوع عدم توانایی کودک، با والدین او درباره برنامه ای برای تحصیل وی صحبت خواهد کرد. در امریکا سه مرحله تحصیلی وجود دارد. کلاسها در هر مرحله بستگی به مقررات محلی مدارس دارد.

 

آموزش دوره ابتدایی در آمریکا

 

مدرسه ابتدایی که با کودکستان آغاز می شود (سن پنج سالگی) و تا کلاس پنجم یا ششم ادامه دارد (دوازده سالگی).
پایۀ اول متوسطه که اصولا شامل کلاسهای ششم تا هشتم است. دبیرستان که اصولا در بر گیرنده کلاسهای نهم تا دوازدهم و تا سن هجده سالگی است. نوجوانان پس از تکمیل موفقیت آمیز دوران دبیرستان به اخذ دیپلم نائل می شوند.

در هر مرحله ای، سال تحصیلی از اواخر ماه اوت یا اوایل سپتامبر آغاز می شود و اواخر ماه می یا ژوئن پایان می یابد. دانش آموزان اکثراً شش ساعت درروز و از دوشنبه تا جمعه کلاس دارند. در صورتیکه دانش آموزی نیاز به جبران کلاس داشته باشد، می تواند در کلاسهای تابستانی درماههای ژوئن و ژوئیه اسم نویسی کند.

فرزندانتان باید پس از ورود به امریکا هر چه زودتردر مدرسه اسم نویسی کنند.آنها بر اساس سن و سابقه تحصیلی در کلاس پذیرفته می شوند. البته امکان دارد آنهایی که سنشان کمتر است و زبان را بخوبی صحبت نمی کنند، ابتدا در کلاس پایین تر پذیرفته شوند.

برای ثبت نام نیاز دارید که مدارک تزریق واکسن و پرونده پزشکی فرزندانتان را به مدرسه ارائه بدهید. سر کلاس حاضر شدن بسیار مهم است. هنگامیکه دانش آموزی سر کلاس حاضر نشود، والدین موظفند دلیل این غیبت را به معلامن اطالع دهند و دانش آموز نیز باید در کلاس جربانی شرکت کند.

با اینکه تحصیل در مدارس دولتی رایگان است، والدین برخی هزینه ها را می پردازند، مانند لوازم تحریر و برنامه های ویژه. اگر مدرسه به فاصله ای باشد که فرزندتان نتواند پیاده برود، ماشین مدرسه بطور رایگان اورا به مدرسه می رساند. فرزندانتان می توانند یا غذا با خود ببرند یا اینکه از کافه تریای مدرسه غذای ارزان قیمت ومغذی خریداری کنند.

 

راهنمای ثبت نام کودکان در مدارس آمریکا

 

درمدارس امریکا برنامه درسی یکدست و مشرتکی وجود ندارد. مدارس درهر ایالت برنامه درسی خود را تعیین می کنند. عموماً شاگردان، زبان انگلیسی، ریاضیات، علوم اجتماعی، طبیعی، و تربیت بدنی می خوانند. هنر، موسیقی و زبان خارجی نیز تدریس می شود. اکثر مدارس، بویژه دبیرستانیها، ورزش و برنامه های دیگری نیز پس از ساعات درسی برای شاگردان ارائه می دهند.
نحوه و طریقه درس دادن در امریکا شاید با متدی که در کشور ایران متداول است بکلی متفاوت باشد. معلم، بچه را بیشتر به فکر کردن و تجزیه و تحلیل تشویق می کند تا از حفظ کردن دروس. شاگردان حتی اگر هنوز زبان انگلیسی را به خوبی صحبت نکنند، به سؤال کردن و شرکت در بحثهای گروهی تشویق می شوند.

آموختن زبان انگلیسی از بزرگترین چالشها برای بچه ها است. بچه ها ی کوچکتر زودتر یاد می گیرند، اما بچه هایی که سنشان بیشتر است، به زمان بیشتری نیازدارند.در بسیاری ازمدارس، کلاسهای انگلیسی بعنوان زبان دوم (ESL) تدریس می شود،بعضی نیز بطور جداگانه معلمینی را برای این کار در نظر می گیرند. اکثر تازه واردین که خود را به سیستم جدید تطبیق می دهند، در سال اول تحصیلی بامشکلاتی روبرو می شوند. بعضی احساس تنهایی می کنند، ولی به مرور زمان که زبانشان بهتر شده، دوستان بیشتری پیدا کرده ودر مدرسه احساس راحتی می کنند.

بسیاری از شاگردان تازه وارد و والدینشان از رفتارغیر رسمی و نحوه لباس پوشیدن دانش آموزان امریکایی تعجب می کنند. مدارس دولتی به شاگردان آزادی وحق انتخاب می دهند، با اینحال از آنها انتظار دارند که مقررات مدرسه را نیز رعایت کنند. اگر مقررات را نقض کنند، یا باید مشق اضافی در خانه انجام دهند یا بعد از ساعات درسی در مدرسه بمانند، از حضور در برخی از برنامه ها محروم شوند و یا
برای چند روز از مدرسه اخراج شوند. تنبیه بدنی در مدارس امریکا مجاز نیست.

 

کلاسهای آموزش زبان برای کودکان در آمریکا

 

مسئولین تعلیم و تربیت در امریکا معتقدند که پدران و مادران باید در تعلیم و تربیت فرزندانشان سهیم باشند زیرا این کار به موفقیت آنها در مدرسه کمک می کند. مدارس سعی می کنند والدین را از آنچه که فرزندانشان می آموزند آگاه سازند، بسیاری از مدارس بخصوص به پدران و مادرانی که زبان انگلیسی نمی دانند کمک میکنند.

حد اقل دو بار در سال مدرسه از آنها می خواهد که برای مشورت وگفتگو در باره پیشرفت فرزندانشان با مربیان ملاقات کنند. با اینهمه در صورت لزوم می توانید در هر زمان با معلمین در باره فرزندتان ملاقات کنید. در عین حال می توانید درجلسات مدرسه نیز حتی اگر به زبان انگلیسی آشنایی کامل ندارید حضور یابید.

در آمریکا نیز همانند ایران می بایست محل سکونت شما و مدرسه فرزندتان در یک حوزه یا منطقه شهری باشد . از این رو بهتر است قبل از انتخاب محل سکونت خود به امتیاز مدارس در آن منطقه دقت نمایید.در آمریکا مدارس از ۱ تا ۱۰ امتیاز دارند و هر چه به ۱۰ نزدیکتر باشند کیفیت آموزشی و سایر امکانات رفاهی آنها بهتر است.مدارسی که امتیاز ۷ به بالا دارند مدارس خوبی هستند.
ساعت مدارس ابتدائی از حدود ‎۸- ۸:۳۰‎ صبح است تا ‎۱۴:۳۰-۱۴ .‎ که برای هر مدرسه ایی این مقدار کمی فرق میکند.

 

1 Comment

  1. بسیار عالی حرف نداره واقعا لذت میبرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =