تحصیل مدارس آمریکا
راهنمای تحصیل در مدارس آمریکا
22 سپتامبر 2016
کنگره ایالات متحده آمریکا
کنگره ایالات متحده آمریکا
22 سپتامبر 2016

سیستم دانشگاهی آمریکا یا تحصیلات تکمیلی در آمریکا نکاتی دارد که در این مطلب قصد داریم به معرفی سیستم دانشگاهی آمریکا بپردازیم . این مطلب اطلاعاتی کلی در مورد نظام دانشگاهی آمریکا و همچنین تفاوتهای دانشگاههای خصوصی و دولتی آمریکا در اختیار شما قرار می دهد .

در ایالات متحده، هر فردی که دوره دبیرستان را با موفقیت به پایان رسانده باشد و شرایط لازم را کسب کند می تواند برای تحصیلات تکمیلی به کالج ها یا دانشگاهها وارد شود، اما این دو موسسه کاملا متفاوتند. یک دانشگاه، موسسه ای از تحصیلات تکمیلی و تحقیقاتی است که مدارک دانشگاهی در رشته های گوناگون و در مقاطع کارشناسی و فراتر از آن ارائه می دهد، در حالیکه یک کالج عموما موسسه ای است که رشته های تحصیلی در حد کارشناسی ارائه می دهد. همچنین کالج می تواند بخشی از یک دانشگاه باشد؛ شبیه آن چیزی که در ایران بعنوان دانشکده شناخته می شود. در ایالات متحده کالج هایی به نام  Community College وجود دارد که اغلب رشته های دوساله در مقطع فوق دیپلم ارائه می دهند. هرچند که این رویه در حال تغییر است و کالج ها این روزها رشته هایی در مقطع کارشناسی نیز ارائه می دهند.

 

دانشگاه جورج واشنگتن

 

کالج ها و دانشگاهها در ایالات متحده می توانند خصوصی یا دولتی باشند اما در دولت فدرال وزارتخانه ای که متولی تحصیلات تکمیلی در کشور باشد وجود ندارد و ریاست دانشگاهها معمولا توسط هیات امنا یا هیات مدیریت دانشگاهها تعیین می شوند. در ایالات متحده بودجه دانشگاههای دولتی عموما توسط دولت محلی و همچنین از محل کمکهای مالی افراد و شرکتهای خصوصی تامین می شود. بخش عمده ای از منابع مالی دانشگاههای ایالتی از محل مالیاتهای پرداختی شهروندان همان ایالت تامین می شود. نتیجتا شهریه دانشگاههای دولتی برای شهروندان ساکن هر ایالت – که مالیاتهایشان را به موقع پرداخته باشند- ارزانتر خواهد بود و دانشجویانی که از ایالتها یا کشورهای دیگر به هر دانشگاه وارد می شوند شهریه سنگینتری پرداخت می کنند. دانشگاههای خصوصی طبیعتا شهریه بالاتری نسبت به دانشگاههای دولتی دریافت می کنند.

این تفاوت در میزان شهریه می تواند تغییراتی در جمعیت دانشجوهای دانشگاههای دولتی و خصوصی ایجاد کند؛ دانشگاههای دولتی با دریافت شهریه کمتر از دانشجویان داخل ایالتی جمعیت بیشتری از این دانشجویان را جذب می کنند درصورتیکه دانشگاههای خصوصی از آن جهت که شهریه ثابتی برای همه افراد دارند، دانشجویان زیادی از نقاط مختلف کشور و سراسر دنیا دارند.

 

دانشگاه جورج میسون

 

از نظر تنوع رشته های ارائه شده، دانشگاههای دولتی رشته های متعدد و بیشتری، از رشته های سنتی و علوم مقدماتی گرفته تا حوزه های فنی و تخصصی، ارائه می دهند. در مقابل، دانشگاههای خصوصی می توانند روی رشته های خاص مثل علوم مهندسی و کامپیوتر تمرکز کنند یا تنها برخی از رشته های علوم مقدماتی را ارئه دهند.

بودجه دانشگاههای خصوصی از طریق شهریه های دریافتی، سرمایه گذاری ها یا اهداکننده های (مالی) خصوصی تامین می شود. تعداد زیادی از دانشگاههای معتبر و معروف ایالات متحده مانند هاروارد، پرینستون، ییل و موسسه فناوری ماساچوست (MIT) خصوصی هستند. هرچند دانشگاههای دولتی بسیاری نیز از اعتبار و شهرت همسانی برخوردار هستند. دانشگاه مری لند، موسسه پلی تکنیک ویرجینیا و دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) از جمله دانشگاههای دولتی بسیار معتبر و معروف می باشند.

 

دانشگاه UCLA

 

برای اطلاعات بیشتر به زبان انگلیسی می توانید به سایت وزارت آموزش و پروش ایالات متحده آمریکا از طریق آدرس زیر مراجعه نمایید .

U.S. Department of Education

 

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 5 =